Põllis on kultuuripärandi nurk

Autor: Reet Saar
Allikas: Märjamaa Nädalaleht 21. august 2013

Põlli küla kogunes 20. augustil Laidoneri tamme juurde, et avada mälestuskivi Vabadussõjas osalenutele. Mitmekümest suust kõlas ühislaul „Kuni su küla veel elab…“ ja järgnev kinnitas Põlli küla elujõudu.

2009. aastal raiusid talgulised võsast välja tamme, mille külarahvas istutas 1934. aasta kevadel kindral Laidoneri auks. Üks tegu tuleneb teisest ja mullu avati puu kõrval Laidoneri tamme infotahvel, mis avab selle tamme lugu.

Nüüd kirjutas Marju Plamus projekti kohaliku omaalgatuse programmile („Rahvussümboolika väärtustamine Põlli külas“) ja see lisas ilusale kultuuripärandi nurgale mälestuskivi, mis mõistagi on oma küla maadelt toodud, lipumasti ja teisaldatava lippude aluse.

Külas peetakse oluliseks, et nn kultuuripärandi nurk jääb möödasõitjale alati silma ette, kas tulla siis Rapla või Varbola poolt ja see on Põlli küla üks visiitkaart linnuse kõrval. Eesti lipu tõmbasid uude masti Maimu Varbola, kelle maal see kivi on, ja küla üks vanemaid elanikke Renate Evestus, kes mäletab veel tamme istutamist.

Eli Laaser rääkis, et tamm on üks kultuuripärand, mida tänased inimesed hoiavad ja edasi annavad. Laidoner oli Vabadussõjas vägede ülemjuhataja, Põlli külast oli sõjas teadaolevalt kümme meest ja nüüd on selle tamme juures neile mälestuskivi.

Kohal oli Laidoneri seltsi aseesimees Sander Jürisson, kes rääkis, et iseseisvuse taastamisel oli suur osa ühistegemisel. „Rõõm on näha, kui palju ettevõtlikke inimesi on meie maapiirkondades. Meil on palju küla- ja kiigeplatse, külamaju. Põllis tehtu on näide ühistegevusest, tasapisi oma elu paremaks tegemisest. Meie riik pole kunagi valmis, me kõik peame sellese pidavalt panustama,“ ütles Jürisson ja soovis edu nii Eestile kui Põlli külale.

Väga hästi sobis toimunuga Varbola kooli õpilaste regilaulu kava, milles rõhutati, et las meil olla oma keel ja meel ning kinnitati usku, et ei me sula suurte sekka, ei me kao siit kusagile.

Suvisel Raplamaal mängiti välkmalet

Nädaline 19. august 2011

Raplamaa maleentusiast Rein Aasa korraldas laupäeval, 13. augustil juba kuuendat korda suvise Põlli-Pae välkmaleturniiri. Võistluse koosseis oli seekord läbi aastate esinduslikeim: viieteist osavõtja seas oli esindatud üks FIDE meister ning viis meistrikanditaati.

Loe edasi...

Sibulatee oli avastamist väärt

3. august 2011 Märjamaa Nädalaleht

Põlli küla sõitis juulikuu esimesel nädalalõpul Peipsi äärde. Sibulatee ehk üks piirkond, kaks rahvust ja kolm kultuuri oli avastamist väärt. Sibulatee on kolme kultuuri kohtumispaik. Südamlikud vene vanausulised oma ridaküladega, eesti talupojakultuur läbi Juhan Liivi talumuuseumi ning baltisaksa suursugust aega demonstreerib vastrenoveeritud muinasjutuline Alatskivi loss. Hingekosutust pakkus vanausuliste kultuurilugu ning Kolkja muuseumi ja Varnja palvela külastamine. Enim jäid meelde tihedalt maju täis pikitud külatänavad ja keskmisest tunduvalt kõrgemad sibulapeenrad. Otse loomulikult ei jäänud meil maitsmata Peipsi kurk nii hapendatult kui värskelt ja suitsukala, mida igaüks ka koju kaasa ostis. Meie reisi esimene peatuspunkt oli rokokoostiilis sisekujundusega Põltsamaa loss, mis ehitati 1770. aastal endise linnuse varemetele. Lossihoovis asub Põltsamaa muuseum ja veinikelder, kus sai degusteerida Põltsamaal valmistatud veinisorte ja Põltsamaa roosiaia rosaarium.

Loe edasi...

Teeme ära talgud jätsid jälje Varbolas ja Valgus

Talguline Põlli külast
Varbolas oli abilisi üle Eesti

“Teeme ära 2011” talgud olid järjeks eelmiste aastate Põlli küla talgutele, aga seekord olid talgud ülemaakonnalised. MTÜ Põlli, RMK ja Märjamaa vald on sõlminud koostöölepingu Varbola linnuse korrashoiu ja hooldamise kooskõlastuse osas.

Loe edasi...

Kontakt

www.pollikyla.ee