Põllis on kultuuripärandi nurk

Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase

Autor: Reet Saar
Allikas: Märjamaa Nädalaleht 21. august 2013

Põlli küla kogunes 20. augustil Laidoneri tamme juurde, et avada mälestuskivi Vabadussõjas osalenutele. Mitmekümest suust kõlas ühislaul „Kuni su küla veel elab…“ ja järgnev kinnitas Põlli küla elujõudu.

2009. aastal raiusid talgulised võsast välja tamme, mille külarahvas istutas 1934. aasta kevadel kindral Laidoneri auks. Üks tegu tuleneb teisest ja mullu avati puu kõrval Laidoneri tamme infotahvel, mis avab selle tamme lugu.

Nüüd kirjutas Marju Plamus projekti kohaliku omaalgatuse programmile („Rahvussümboolika väärtustamine Põlli külas“) ja see lisas ilusale kultuuripärandi nurgale mälestuskivi, mis mõistagi on oma küla maadelt toodud, lipumasti ja teisaldatava lippude aluse.

Külas peetakse oluliseks, et nn kultuuripärandi nurk jääb möödasõitjale alati silma ette, kas tulla siis Rapla või Varbola poolt ja see on Põlli küla üks visiitkaart linnuse kõrval. Eesti lipu tõmbasid uude masti Maimu Varbola, kelle maal see kivi on, ja küla üks vanemaid elanikke Renate Evestus, kes mäletab veel tamme istutamist.

Eli Laaser rääkis, et tamm on üks kultuuripärand, mida tänased inimesed hoiavad ja edasi annavad. Laidoner oli Vabadussõjas vägede ülemjuhataja, Põlli külast oli sõjas teadaolevalt kümme meest ja nüüd on selle tamme juures neile mälestuskivi.

Kohal oli Laidoneri seltsi aseesimees Sander Jürisson, kes rääkis, et iseseisvuse taastamisel oli suur osa ühistegemisel. „Rõõm on näha, kui palju ettevõtlikke inimesi on meie maapiirkondades. Meil on palju küla- ja kiigeplatse, külamaju. Põllis tehtu on näide ühistegevusest, tasapisi oma elu paremaks tegemisest. Meie riik pole kunagi valmis, me kõik peame sellese pidavalt panustama,“ ütles Jürisson ja soovis edu nii Eestile kui Põlli külale.

Väga hästi sobis toimunuga Varbola kooli õpilaste regilaulu kava, milles rõhutati, et las meil olla oma keel ja meel ning kinnitati usku, et ei me sula suurte sekka, ei me kao siit kusagile.

Kontakt

www.pollikyla.ee